Det skal du lige huske

I saunaerne skal siddes på et siddeunderlag, f.eks. et håndklæde. Du kan også købe et engangs-siddeunderlag i receptionen. Dette er ikke et krav i dampbadet, da man efter brug kan skylle af med vandslangen.

Det er ikke tilladt at hælde vand på saunaovnene ligesom det heller ikke er tilladt at dække sensor og ventilation til i dampbadet.

Sauna - åben hverdage fra kl. 14 og hele weekenden

Dette er den traditionelle form for sauna med varme sten. Temperaturen ligger på ca. 85⁰ og med en ganske lav luftfugtighed på under 10%

Tirsdage og torsdage er der fælles saunagus i herrernes sauna, du kan læse mere om stilleaften her eller mere om saunagus her.

Biosauna - Lukket

Denne type sauna giver en blidere form for varme, som minder om en gammeldags brænderet sauna, hvor man hurtigere kommer til at svede.

Miljøet er fugtigere, med en luftfugtighed på 30-40% og en temperatur der ligger på ca. 60⁰.

Dampbad - Åben hverdage fra kl. 14 og hele weekenden

Med  en luftfugtighed på 100% og en temperatur på 45⁰ føles dampbadet lige så varm som den traditionelle sauna.

Den tågede damp giver en tæt og intens oplevelse og man bliver omgående fugtig på huden af den fortættede damp.